Blog

Diriliş Destanı Çanakkale Zaferi 1915 Kompozisyon

Çanakkale “Diriliş” Destanı

Diriliş Destanı – Çanakkale Destanı; muhtevası itibari ile umutların tükendiği anda mucizelerin hayat bulduğu, milliyet ve vatan bilinci kavramlarının toplumun damarlarında hissedildiği tarihî ve millî destanlarımızdandır. Türk milleti, şanlı tarihinden ilham aldığı o günlerde topraklarının müdafaa etmek üzere emsaline az rastlanır bir mücadele dahilindedir. Milli Mücadele’nin şeref dolu o günlerini anlamak ve daha iyi anlatmak için Çanakkale Cephesi’ne inelim…

Çanakkale Savaşı’nda Kısaca Neler Olmuştu?

Takvimler 1915’in Şubat ayını gösteriyordu. Düşman, boğazı kuşatarak işgale başlamıştı. Analar ocaklarında ki aşı, evlatlar okul sıralarındaki kalemlerini bırakarak cepheye akın etti. Düşman; sayıca oldukça avantajlı, teknolojik açıdan üstündü. O yokluk günlerinde askerlerimiz vatanlarını savunurken sadece düşman ile değil açlık, susuzluk ve soğuk ile de mücadele ediyordu. Düşman, Türk topraklarını işgale başladığı sırada kahraman askerlerimiz benzeri görülmemiş bir direniş içine girmişti. Bu uğurda tüm dermanlarının tükendiğini bile bile göğüs germeye devam ediyorlardı. Cephede birçok kahraman vardı. Örnek niteliğindeki davranışları tüm dünyayı kıskandıran Seyit Onbaşı bu kahramanlardan yalnızca biriydi.

Düşman donanmaları boğazdan taarruza kalkmıştı. Seyit Onbaşı, topçu bataryasının ağır hasar aldığını gördü ve 215 okkalık top mermisini kaldırmak suretiyle topa yerleştirilmesi gerektiğini anladı. Seyit Onbaşı, derin bir nefes alarak besmele eşliğinde topu sırtladı. Tüm ağırlığın altında Kahraman Onbaşı, adımlarını takiben kaldırdığı mermiyi bataryaya sürdü ve yine besmele eşliğinde hedefi belirleyerek ateş etti. İlk atışında mermi uzun düştü ve hedefi vurmadı. İkinci denemesinde bu sefer mermisi kısa düşen kahraman askerimizin üçüncü denemesi isabet buldu. Kıç kısmından isabet alan “HMS Ocean” isimli İngiliz gemisi boğazın karanlık sularına gömüldü. Bu geminin batması düşmanın savaş azmini kırdı. Savaş Ocak 1916’da sona ererken zafer cesurca mücadele eden Türklerin olmuştu.

Çanakkale Savaşı Zaferi

Türk milleti asırlar boyu bağımsızlığını sürdürmüştür. Çanakkale Zaferi, bu bağımsızlığın en güzel göstergelerinden biridir. Bu zafer, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının olmak üzere Türk milletinindir. Türkiye Cumhuriyeti 100 yılı aşkın süredir varlığını sürdürüyor ve ebediyen de sürdürecektir. Türk toprakları bölünmez bir bütündür. Her Türk genci bu vatana ve topraklara sahip çıkarak, bu kutsal vazifeyi bir sonraki nesle aktarmaktadır. Ne mutlu Türküm diyene!

 

İkbal Kartal

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu