Blog

Norman Lewis Corwin Kimdir? (1910-2011)

Norman Lewis Corwin (3 Mayıs 1910 – 18 Ekim 2011), Amerikalı bir yazardı. Aynı zamanda senarist, yapımcı, gazeteci ve yazı öğretmeniydi. İlk büyük başarılarını, 1930 ve 1940’lı yıllarda radyo draması yazımında ve yönetimindeyken kazanmıştı.

Corwin, ciddi toplumsal konuları ele almak için eğlenceyi düzenli olarak kullanan ilk yapımcılardan biriydi. Bu alanda Orson Welles ve William N. Robson gibi isimlerle aynı seviyedeydi ve Rod Serling, Gene Roddenberry, Norman Lear, J. Michael Straczynski ve Yuri Rasovsky gibi daha sonraki radyo/TV yazarlarına ilham kaynağı oldu. Eserleri, Ray Bradbury, Charles Kuralt, The Firesign Theatre, Robert Altman ve Robin Williams gibi birçok başarılı ve sahne sanatçısı üzerinde büyük etki yaptı.

Norman Lewis Corwin’in Kariyer Hayatı

Samuel ve Rose Corwin’in çocuğu olarak Boston, Massachusetts’te doğdu. Altın Çağ Radyosu’nun önemli bir figürü olarak, çalışmaları o dönemde ve sonraki yıllarda büyük etki yarattı. “Amerikan Sesli Tiyatrosunun Büyük Ustası” olarak adlandırıldı. 1930’ların ve 1940’ların başında birçok türde çok sayıda radyo programının yazarı ve yapımcısıydı: tarih, biyografi, fantezi, kurgu, şiir ve drama. Columbia Workshop, 13 By Corwin, 26 By Corwin gibi serilerin babasıydı. CBS Ağı’ndan ayrıldıktan sonra, 1950’lerin başlarında Birleşmiş Milletler için Özel Medya Programlama Başkanı oldu ve Birleşmiş Milletler’in organizasyonunu, hedeflerini açıklayan radyo programları üretti ve dünya genelindeki çabalarından bazılarını belgeledi. 97 yaşına kadar Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Gazetecilik dersleri verdi.

Norman Lewis Corwin’in Aldığı Ödüller

Corwin, bir Dünya Ödülü, iki Peabody Madalyası, bir Emmy Ödülü, bir Altın Küre Ödülü ve bir duPont-Columbia Ödülü kazandı; Lust for Life (1956) filminin Uyarlanmış Senaryo dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. 12 Mayıs 1990’da Lincoln College tarafından Fahri Doktora unvanına layık görüldü. 1996’da California Lutheran Üniversitesi tarafından İnsanlık Hakkında Doktora unvanını aldı. Corwin, 1993’te Ulusal Radyo Şöhretleri Kütüğü’ne alındı.

Norman Lewis Corwin Hakkında Bilgiler

Corwin’un yaşamını anlatan belgesel film, A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin, 2006’da En İyi Belgesel (Kısa Özellikli) dalında Akademi Ödülü kazandı. Les Guthman‘ın Corwin’un kariyeri üzerine çektiği belgesel, Corwin adıyla 1990’ların PBS yayınlarında gösterildi. 1994’te Pasifik Öncü Yayıncılar Elmas Çemberi’ne alındı.

Corwin’un 100. Doğum Günü’nde, Amerika Yazarlar Birliği Batı Şubesi, Hollywood’da onuruna bir “Gala” düzenledi. Bu etkinlik, Leonard Maltin tarafından sunuldu ve eserlerinin canlı performanslarını içeriyordu. Ayrıca Carl Reiner, Hal Kanter, William Shatner ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok kişi tarafından yapılan doğum günü konuşmalarını ve anılarını içeriyordu. Bu vesileyle, Ulusal Ses Tiyatrosu Festivali organizasyonu, Amerika’da sanat formuna önemli katkılarda bulunmuş bireylere veya gruplara yıllık olarak verilen “Norman Corwin Mükemmeliyet Ödülü”nün oluşturulduğunu duyurdu.

18 Ekim 2011 yılında Los Angles, California’da yaşama gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu