Blog

Paris’te Bulunan Ünlü Sanat Müzesi “Louvre Müzesi” 1793

Fransa Paris’te Bulunan Ünlü Sanat Müzesi “Louvre Müzesi”

Paris'te Bulunan Ünlü Sanat Müzesi Louvre Müzesi

Paris’te Bulunan Ünlü Sanat Müzesi Louvre Müzesi 1793 yılında açılmıştır. Aynı zamanda Fransa’nın en ünlü müzesi durumundadır. Dünyanın da en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Her yıl ortalama 8 milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Sanatseverlerin en uğrak noktalarından biridir.

Dönemin Fransız hükümdarının sanat koleksiyonunu ve Napolyon İmparatorluğu döneminde (2 Aralık 1804) gerçekleştirilen yağmaların ürünlerini içeren Louvre Müzesi, 1793’te insanların hizmetine sunuldu. Açıldığından beri halk haftanın birkaç günü müzeye ücretsiz girilebiliyordu. Bu o zaman için devrim niteliğinde kabul ediliyordu.

Müze Binası “Louvre Sarayı”

Louvre Sarayı dünyanın en büyük müzesine ev sahipliği yapmaktadır. 12.yy’dan beri var olan kale, yüzyıllar boyunca birkaç kez genişletildi ve yenilendi. Müze olarak anılmadan önce, Kral Charles V ve Philippe II, bu sarayı konut olarak seçmiştir. Bunun neticesinde giderek büyüyen sanat koleksiyonlarıyla sarayı dekore etmişlerdir. Kraliyet Ailesi, Versay’a taşındıktan sonra ise 160.000 metrekarelik etkileyici yapı, dünyanın en önemli müzelerinden biri olan ve Paris’in en büyük müzesi haline gelen Louvre Müzesi’ne dönüştü. Hala müzenin girişinde olan cam piramit, 1989 yılında sarayın ana avlusuna inşa edilmiştir. Bu piramit Louvre Müzesi’nin dış monotonluğunu delip geçmiştir. Dikkat çekici hale getirmiştir.

Paris'te Bulunan Ünlü Sanat Müzesi "Louvre Müzesi"

Louvre Müzesi’nde Bulunan Eserler ve Sergiler

Louvre Müzesi’nin sıradışı koleksiyonu, 1948’den öncesine ait yaklaşık 300.000 sanat eserini içeriyor. Yalnız bunlardan sadece 35.000 tanesi halka açık durumdadır. Muazzam koleksiyon, çeşitli bölümlerdeki temalara göre düzenlenmiştir; Mısır Eski Eserler bölümü, Yunan Eski Eserler bölümü, Doğu Eski Eserler bölümü ve Roma ve Etrüsk bölümleri olarak sınıflandırılmıştır. Müze ayrıca Orta Çağ Sanatı, İslam sanatı, tablolar, heykeller ve grafik sanatı da dahil olmak üzere gerçek sarayın tarihi hakkında bir bölüm içermektedir.

Sergilenen en etkileyici resimlerden bazıları ise şunlardır;

• Leonardo da Vinci – Mona Lisa

• Eugène Delacroix – Halka Yol Gösteren Özgürlük (Liberty Leading the People)

• Paolo Veronese – Kana’da Düğün (The Wedding Feast at Cana)

En ünlü heykeller şunlardır;

Venus de Milo, Antik Yunan Heykeli

Oturan Katip, Eski Mısır Heykeli.

Semadirek Kanatlı Zaferi, Helenistik bir Heykel

Paris’te bulunan ünlü sanat müzesi “Louvre” Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir.

Müze o kadar büyük ki, ziyaretçilerin Louvre Müzesi hakkında genel bir fikir edinmesi için ve en önemli tabloları, heykelleri, diğer sanat türlerini görmesi için bütün bir güne ihtiyacı olabilir. Louvre o kadar geniştir ve kapsamlıdır ki, bütün sergileri keşfetmek için birkaç gün gerekebilir. Bir sanat aşığıysanız ve Louvre Müzesi her ne kadar dünya genelinde son derece prestijli bir mekan olsa da, sanat aşığı olmayanlar için müzenin ambiyansı, sıcaklığı ve sanatseverlerin oluşturduğu kalabalık nedeniyle ziyaret biraz sıkıcı olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu