Blog

Resim Çiziminde Temel Malzeme Seçimi ve Kalem Özellikleri

Resim Çizimine Başlarken Doğru Bilgileri Edinmek!

Resim çizmeye yeni başlayanlar, tam olarak istedikleri bilgilere yeterli oranda ulaşamadıkları için, iyi resim çizebilecekken yapılan kalem ve malzeme seçimi hatasından dolayı resimde başarısız oldukları düşüncesine kapılırlar. Yetenekli olmak; bilgiyle desteklendiğinde doğru sonuçlar verir. Resim malzemeleri seçimi konusunda birçok soruyla karşılaşıyoruz. Ne tür kalem kullanmalıyım ya da hangi kağıda çizmeliyim gibi sorular, resim severler tarafından sıkça sorulan konular arasında yer alıyor.

Konu başlıkları olarak resim çizerken kullanılan malzemelere bir göz atalım.

Resim hangi kalemle çizilir?

Karakalem, siyahın tek renk ton değerleri uygulanarak yapılan resimlerin genel adıdır. Karakalem malzemeleri olarak; kömür, füzen, grafit ve kurşun kalem olarak da bilinen dereceli kalemler kullanılır.

Yukarıda sıraladığım malzemelerin kısaca ne gibi etkileri olduğuna ve maddesel yapılarında neler olduğuna göz atalım.

Kömür: Bilinen en eski resim çizme malzemesidir. İlk çağlarda, yazının olmadığı dönemlerde, insanlar bazı ağaç dallarını ateşte yakarak mağara duvarlarına ve taş tabletlere figürler ve şekiller çizerek anı ya da konuları işlemişlerdir. Kömür, günümüzde de bazı işlemler uygulanarak hala resim çizim malzemeleri arasında yerini korumaktadır.

Kömür kullanımı ileri bir seviyeye ulaştıktan sonra başlanmalıdır. İlk resme kömürle başlamak doğru bir seçim olarak kabul edilmez. Karakalem resimde kömür kullanımı, biçimlerin bütünsel yorumuna odaklanılarak çok fazla detaya girmeden uygulanmalıdır. Genel olarak kömürle çizim yapan ressamlar, çizgileri parmaklarıyla veya kaynaştırıcı kalemle ezerler. Bu teknik, kömürün çok yönlü ve çağrışımlı oluşundan yararlanılabileceği bir özelliktir. Ayrıca hamur silgi ile ışık efektleri verilmesine de olanak sağlar. Kömür kalemlerle resim çizmek, bir tarz olarak da görülür. Uzun süre resim çizme deneyimi sağlandıktan sonra denenmesi daha doğrudur.

Dereceli Kalemler: Dereceli kalemler, halk arasında kurşun kalem olarak da bilinir. Kurşun kalem, her çeşit çizim için geniş bir yelpazede kullanılan bir araçtır.

Grafit ve kil karışımı olan kalemler, resim alanında tercih edilmeye başlanınca geliştirildi ve içeriğindeki kil ve grafit miktarı değiştirilerek yoğunluklarına göre derecelendirildi. Kil miktarı fazla olan kalemler daha yumuşak ve koyu tonlar oluştururken; kil değeri düşük, grafit değeri yüksek olan kalemler ise daha sert ve soluk izler oluşturur.

Karakalem resim alanında dereceli kalemler en çok tercih edilen kalemlerdendir. İstenilen deseni oluştururken kontrolü ve uygulaması kolaydır. Bu kalemlerle detaylı çalışmalar yaparak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Resimde zamanla çizgileriniz geliştikçe farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

Dereceli Kalemler: 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B

Dereceli kalemler kendi içerisinde iki ayrı gruba ayrılır (H) ve (B). H gurubu kalemler; grafit değeri yoğun olan kalemlerdir, açık ton etkisi verir. B gurubu kalemleri grafit değeri düşük, kil değeri yoğun olan kalemlerdir; koyu ton etkisi verir. HB ise iki farklı grubun orta değerine sahip olan bir kalemdir. Okullarda öğrenciler genellikle HB kalemini tercih ederler. HB kaleminin bu alanda daha çok tercih edilmesinin en önemli nedeni; yazıldığında belirgin olması ve silindiğinde iz bırakmamasıdır.

B gurubunun en koyu ton değerine sahip kalemi 9B’dir. Dereceli kalemlerin işlevsel değerlerini öğrendik.

Şimdi resim malzemeleri arasında en az kalem kadar önemli olan kağıtlara bir göz atalım.

Kağıtlar;

Resim malzemeleri satan mekanların raflarında birçok firmanın farklı türlerine sahip kağıtları bulunur. İnce kalın dokulu, dokusuz; ayrıca renk bakımından da farklı birçok seçenekte kağıtlar mevcuttur. Kağıtların yapısal farklılıkları, kullanılan çizim kalemlerinin ve çizilecek olan resmin yaratacağı etkiye göre tasarlanmıştır. Kağıt seçimini nasıl ve neye göre yapmalıyız, doğru kağıdı nasıl seçmeliyiz; kağıt seçimi konusunda resim malzemelerinin çizilecek olan resme yaratacağı etkiyi de göz önünde bulundurarak seçimimizi yapmalıyız.

Sizler için birbirine benzerliği olan iki kağıt önereceğim. Alex Schoeller ve Canson 1557;

Bu iki kağıt markası karakalem çizimler için idealdir. İsim farklılıkları olsa da yapısal, dokusal ve amaçsal özellikleri birbirlerine çok yakındır. Bu kağıtların özellikleri; bir yüzü çok ince grenli, hafif dokulu diğer yüzü grensiz, beyaz renkte çizim kağıdıdır. Defalarca düzeltmelere dayanacak şekilde silinebilir, yüzeyi ve içi astarlanmış yüksek kaliteli teknik desen çizimleri için tasarlanmış kağıtlardır. Karakalem olmakla beraber, soft pastel ve sulu boya kullanımı için de idealdir. Gramaj olarak 180 ve 200 olmasını tercih edebilirsiniz. Resim çizeceğimiz kağıtların hafif dokulu olmaları, bizlere desenlerimizi uygularken çizgilerimizi istenilen şekilde kontrol etme olanağı da sunar.

Silgiler;

Hamur Silgi:

Konu resim çizmek olduğunda neden hamur silgi kullanıldığına bir bakalım. Hamur silgi, diğer silgilerin aksine hem lekeyi siler hem de sildiği yerde herhangi bir toz bırakmaz. Okul yıllarından da hatırladığımız gibi; bir yeri ya da yazıyı sildiğimizde sildikten sonra kağıt üzerindeki silgi kalıntılarını elimizin tersiyle süpürürdük. Bu da kağıdın yıpranmasına ve kirlenmesine yol açardı. Hamur silgi, bu işlemlere gerek bırakmadan lekeyi içine çekerek siler, geride bir kalıntı bırakmaz. Ayrıca çizim yaparken bazen bölgedeki kalem izlerini tamamen değil de; biraz yumuşatma ihtiyacı duyarak veya ışık ve gölge uygulamasında hata yapmışsak, hamur silgi ile hafif dokunuşlarla hatamızı telafi edebiliriz. Kauçuk silgiler, deseni silmek için değil de; ışık etkisi oluşturmak için kullanılabilir. Genel olarak tercihimiz hamur silgiden yana olmalıdır.

Çizim Yapmaya Başlarken İhtiyaç Duyacağınız 7 Temel İpucu

 1. Her Şeyden Önce Kendinize İnanın:
  • Çizim yapmaya başlamanın temel kuralı, herhangi bir şeyi başarabilme inancını taşımaktır. İnancınız ve sabrınız olmadan, başarı sadece bir hayal olarak kalacaktır. Bu nedenle, önce çizim yeteneğinize inanın. Çizim konusunda herkes, kararlılık ve pratikle başarı elde edebilir.
 2. Kaleminizi Tanıyın:
  • Harikalar çıkaracağınız enstrümanınızı tanımak ve size en uygun olanı seçmek önemlidir. Doğru kaleme sahip olmak, çizime başlamadan önce dikkate almanız gereken kritik bir faktördür.
 3. Çizim Kalemini Nasıl Tutun:
  • Kaleminizi doğru bir şekilde tutmak, çizim sırasında önemli bir konudur. Kalemi sonuna yaklaştırırsanız, daha fazla kontrol ve hassasiyet elde edersiniz. Kalemi yukarıdan tutmak, kontrolü biraz kaybettirse de daha hafif ve açık renkli çizimler elde etmenizi sağlar.
 4. Teknikle Karalamaktan Kaçının:
  • Karalama yöntemi sadece sıkıcı bir şeyler yapmak zorunda kaldığınızda değil, aynı zamanda çeşitli çizim teknikleri kullanarak farklı stiller ve efektler elde etmek istediğinizde de kullanılabilir.
 5. Gölgelendirmeyi Tersten Yapın:
  • Gölgelendirme çalışmalarınızda, sağ elle çalışıyorsanız soldan sağa, sol elle çalışıyorsanız sağdan sola doğru gölgelendirmeler yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ek olarak, gölgelendirme sırasında kağıdın altına ek bir kağıt yerleştirmeyi unutmayın.
 6. Tek Tip Çizgilerden Kaçının:
  • Çizgilerin farklı kalınlıkta ve renkte olduğunu unutmayın. Farklı çizim tekniklerini kullanarak çizimlerinize dinamizm (canlılık) kazandırabilirsiniz.
 7. Doğru Kağıdı Seçmek Çok Önemli:
  • Doğru kalem ve kağıdı seçmek temel unsurlardır. Çizim yapmak istediğiniz tarza bağlı olarak, siyah veya beyaz kağıt gibi farklı seçenekleri değerlendirerek doğru kağıdı seçmelisiniz.

Bu ipuçları, çizim yeteneklerinizi geliştirmenize ve her geçen gün daha iyi bir çizer olmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın, herkes çizimde başarı elde edebilir, yeter ki kararlılıkla ve keyif alarak pratik yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu