Blog

Lucas van Leyden Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri (1494 – 1533)

Lucas van Leyden Kimdir?

Lucas van Leyden, 1494 yılında Leiden’de doğdu. İlk eğitimini babası Huygh Jacobsz’dan aldı. Daha sonra Leiden’in ünlü ressamlarından biri olan Cornelis Engebrechtsz tarafından eğitimine devam etti. (20 yaşına geldiğinde) 1515’te Elisabeth van Boschhuyzen ile evlendi. Elisabeth van Boschhuyzen zengin bir aileden geliyordu. Bu evliliğinde hiç çocuk sahibi olamadı. Ancak Lucas’ın gayri meşru bir kızı olan Marijtje vardı.

Lucas van Leyden Nerede, Ne Zaman Öldü?

Lucas van Leyden, uzun bir tüberküloz (verem) hastalığından sonra Ağustos 1533’te Leiden’de öldü. Leiden’deki Pieterskerk’e gömüldü.

Lucas van Leyden’in Sanat Anlayışı

Lucas, birçok yolculuk yaptı. Bu seyahatlerden biri, sanatçı Jan Gossaert’i ziyaret ettiği Middelburg’a gitmesiydi. Oradan da Jan Gossaert ile birlikte Flanders’a gittiler. Yaptığı bu tarz seyahatler çalışmalarının yayılmasına ve tanınmasına yardımcı olmaktaydı. 1521’de Anvers’te kendisine hayran olan ve onunla iş alışverişinde bulunan Albrecht Dürer ile tanıştı. Lucas van Leyden, Avrupa çapında bir oymacı ve ressam olarak takdir edildi. Hayırseverlik, sefahat ve ahlaksızlık gibi dünyevi konuları ve İncil’deki konuları bir anlatı kalitesi olarak vermeyi, başka hiç kimsenin yapamadığı kadar mükemmel bir şekilde başardı.

Yetkin ve nitelikli bir çizgi ustası olan Van Leyden günlük yaşamdan alınmış eğlenceli ve canlı sahneleri betimlemeyi seviyordu. Daha dokuz yaşında cam üzerine resim yapmaya başladı ve kendini geliştirdi; bir yıl sonra başarılı bir oymabaskı1 ustası olmuştu bile. Babasının yaptığı tüm işler (eserler) kayıp olmakla birlikte Van Leyden’in sanatını babasından öğrendiği anlatılmaktadır. Sanatçı, Mabuse ile birlikte Belçika’da bir bölge olan Flandre’a gitmiş, oradaki ressamlara eğlenceli ziyafetler düzenlemiştir. Daha sonra İtalya’da da bir süre kalmış ve kendini orada da geliştirmiştir. Birçok oymabaskısında Albrecht Dürer‘in etkisi göze çarpar. Van Leyden’in demir yerine bakır üzerine oyma yapan ilk sanatçı olduğu kabul edilir.

Kağıt Oynayanlar Tablosu Eseri İnceleme

Renkli giysileri ve şapkalarıyla dikkat çeken bir grup erkek ve kadın masa çevresinde oturmuş kâğıt oynuyorlar. Oyuna dahil olmayanların bir bölümü ilgisizce seyrederken bir bölümü oyunu dikkatle izliyor. Bu etkileyici tabloyu incelediğimizde aydınlık ve zengin renkler hemen göze çarpıyor. Özenli kompozisyonuyla canlı ve çekici bir görüntüsü de var.

Lucas van Leyden’in Diğer Eserleri

EserleriYapıldığı Tarih
Annunciation (Müjde)1522
Saint Paul (Aziz Paul)1520’li yıllar
Bearing of the Cross with Veronica1520’li yıllar
The Temptation of St Anthony1530 dolaylarında…
The Last Judgement1526 (veya 1527)

Gravürler

Gravür EserleriYapıldığı Tarih
The Milkmaid (Sütçü Kız)1510
Joseph Explains Pharaoh’s Dream1512
Resting Pilgrims1508
Virgil in a Basket1525
  • oyma baskı tekniği = çinko, bakır, tahta gibi levhalar kazıyarak resimleri kâğıda basma tekniği

Metafizik Sanat Akımı nedir? Metafizik Sanat Akımı örnekleri için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu